-
Geometric Sequences Lesson | Video | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Multiply and Divide Rational Expressions Lesson | Warm-Up | Guided Notes | Homew
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Zeros of Polynomials Lesson | Video | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Graphs of Polynomials Lesson | Video | Guided Notes | Homework
Regular price $4.50Regular priceUnit price per -
Solving Systems of Inequalities Lesson | Video | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Quadratic Equations: Factoring Lesson | Warm-Up | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Quadratic Functions: Vertex Form Lesson | Warm-Up | Guided Notes | Homework
Regular price $4.50Regular priceUnit price per -
Inverse Functions Lesson | Warm-Up | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Algebra 2 Midterm and Final Exam | Semester Review | End of the Year Assessments
Regular price $8.00Regular priceUnit price per -
Sequences and Series Unit Bundle | Algebra 2 | Guided Notes | Homework | Assessments
Regular price $17.00Regular priceUnit price per$27.50Sale price $17.00Sale -
Linear Equations and Representations Unit Bundle | Algebra 2 | Guided Notes | Homework
Regular price $16.00Regular priceUnit price per$22.00Sale price $16.00Sale -
Mutually Exclusive Lesson | Video | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Graphing Rational Functions Lesson | Video | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Rational Exponents Lesson | Video | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Graphing Radical Functions Lesson | Video | Guided Notes | Homework
Regular price $4.50Regular priceUnit price per -
Operations with Radical Expressions Lesson | Video | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Solving Systems of Equations by Substitution Lesson | Video | Guided Notes
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Transformations: Absolute Value Function Lesson | Warm-Up | Notes | Homework
Regular price $4.50Regular priceUnit price per -
Parent Functions & Graphs Lesson | Warm-Up | Guided Notes | Homework
Regular price $4.50Regular priceUnit price per -
Multi-Step and Compound Inequalities Lesson | Warm-Up | Guided Notes | Homework
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Imaginary Numbers Lesson | Warm-Up | Guided Notes | Homework
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Systems of Equations & Inequalities Unit Bundle | Algebra 2 | Guided Notes | Homework
Regular price $18.50Regular priceUnit price per$31.50Sale price $18.50Sale -
Functions and Graphs Unit Bundle | Algebra 2 | Guided Notes | Homework | Assessments
Regular price $23.00Regular priceUnit price per$36.00Sale price $23.00Sale -
Sequences and Series Assessments | Quizzes | Study Guide | Test
Regular price $4.00Regular priceUnit price per
Build Your Own Bundle
Choose more than one resource and receive a discount!
-
10% OFF
Purchase ANY 2 resources or more and a 10% discount is automatically taken off at checkout.
-
20% OFF
Purchase ANY 5 resources or more and a 20% discount is automatically taken off at checkout.
-
30%
Purchase ANY 10 resources or more and a 30% discount is automatically taken off at checkout.

Learn more about using Guided Notes in Math Class
Let's talk about instructional methods in math class. Every educator has their own approach, and you know what? That’s great! There's no one right way to do it! It's all about finding what works best for you and your students. Maybe you already have a method that works, maybe you’d like to tweak it, or maybe you are looking for something different. So, I want to share my journey with you – why my "old" method just wasn't cutting it, and how my "new" approach has totally transformed my classroom.